STRONA GŁÓWNA
USTAW JAKO STARTOWA
DODAJ DO ULUBIONYCH


PORADNIK
GPS
KONTAKT
REFERENCJE
CENNIK
SKLEP


GRUPY PRODUKTÓW:
 SZERMIERKA
 BRIGADE
 Zestawy wizyjne
 Wideorejestratory
 Alarmy cofania
 GPS ZARZĄDZANIE FLOTĄ
 GPS monitoring i lokalizacja
 TELEFON W SAMOCHODZIE
 Zestawy bluetooth Parrot
 Akcesoria zestawy Parrot
 Aktualizacja oprogramow.
 Akcesoria zestawy GSM
 GANNET GUARD SYSTEMS
 GANNET GUARD odnalezienia
 Radiopowiadomienia
 GSM komunikator alarm
 Blokady mechaniczne
 ZNAKOWANIE POJAZDÓW
 Znakowanie AutoDot
 AKCESORIA OCHRONA
 Akcesoria instalacyjne
 Czujniki alarmowe
 Syreny
 Piloty / Obudowy pilotów
 KOMFORTOWY SAMOCHÓD
 Czujniki parkowania
 Sygnalizatory cofania
 Przetwornice DC/AC
 Automaty świateł
 Przetwornice DC/DC
 CENTRALNE ZAMKI
 Specjalizowane 12V
 AUTO-ELEKTRONIKA
 Układy scalone OBD2
 Usługi
   Poradnik:
 Ubezpieczenie GAP

Żeby nie ponieść finansowych konsekwencji tego, że auto traci na wartości, trzeba mieć ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection). Jest to polisa od utraty wartości handlowej samochodu. Umożliwia uzyskanie dopłaty do odebranego odszkodowania z AC w razie kradzieży auta bądź szkody całkowitej. W tym ostatnim przypadku czasem można też liczyć na wypłatę, gdy szkoda jest likwidowana z OC sprawcy.

Coraz więcej towarzystw oferuje ubezpieczenie GAP. Coraz częściej polisy te są również sprzedawane w salonach dilerskich oraz w bankach udzielających kredytów samochodowych. Umowę zawiera się zazwyczaj na trzy lata i składka jest wyliczana dla tego okresu.

Na rynku dostępne są trzy zasadnicze rodzaje ubezpieczenia GAP:

GAP finansowy – jest to polisa dla osób kupujących samochód na kredyt. Klient inkasuje odszkodowanie z AC i dodatkowo dostaje z GAP kwotę odpowiadającą wartości kredytu pozostałego do spłaty. Przy długim okresie spłaty może się zdarzyć, że wartość auta maleje szybciej niż spłacany kredyt. Wówczas w razie kasacji bądź kradzieży samochodu odszkodowanie z AC nie pokryje kredytu, który mamy jeszcze do spłacenia. Składka za trzyletnie ubezpieczenie GAP dla samochodu o wartości 50 tys. zł wynosi 750 – 1000 zł.

GAP fakturowy – klient w razie szkody całkowitej lub kradzieży auta otrzyma różnicę między wartością fakturową auta a odszkodowaniem z polisy AC. Ubezpieczenie to często jest dostępne u dilerów samochodowych. Opłaca się je wykupić dla nowego auta lub drogiego samochodu używanego. Składka za trzy lata dla samochodu wartego 50 tys. zł wynosi 1200 – 1400 zł.

GAP indeksowy – otrzymuje się dopłatę do odszkodowania z polisy AC wynoszącą kilka lub kilkanaście procent wartości rynkowej auta z dnia szkody. Polisę taką oferują banki. Ma zapewnić klientowi wkład własny potrzebny przy zakupie nowego auta bądź środki na spłatę pozostałych rat kredytu. Składka za trzy lata dla samochodu o wartości 50 tys. zł wynosi 750 – 1000 zł.

Odszkodowanie z ubezpieczenia GAP otrzymamy dopiero po wypłacie odszkodowania z polisy podstawowej (AC; czasami w razie szkody całkowitej także OC sprawcy wypadku). Pieniądze należą się tylko wtedy, gdy doszło do kradzieży auta bądź szkody całkowitej; w przypadku OC szkoda całkowita jest wtedy, gdy koszty naprawy przekraczają 100 proc. wartości samochodu z dnia szkody, w przypadku AC jest to zazwyczaj 70 proc. (każde towarzystwo może ustalić to inaczej, sposób obliczania zapisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC).Copyright © 2003 by Certus, e-mail: biuro@certus.pl, Design by Advert